2022
[event not listed? please email details / images]

9 February, 8pm
Sonata for Violin and Piano (2000)
Marianne Rothschild (violin), Glenn Riddle (piano)
Tempo Rubato, Brunswick
alongside works by Schmidt, Rawlings, Martin + Wilson
RR


13 February, 2pm
The Way Through (2021)
PREMIERE PERFORMANCE
Emma Sholl (flute) with CSO Chamber Ensemble
Albert Hall, Yarralumla, Canberra
alongside works by Beethoven, Saint–Saëns and Debussy
shollcso-logo


3 March, 6pm
Lunar Orbit (2011)
Yelian He, solo cello
Primrose Potter Salon, Melbourne Recital Centre
alongside works by Bach, Bukinik, Sibelius, Paganini and Barrière
Yelian_HeMRC


17 March, 7:30pm
Sonata for Percussion and Piano – Parallel Universe (2019)
Peter Neville (percussion) + Coady Green (piano)
The MC Showroom, Prahran
alongside works by Game, Copland, Neville + Satoh
pNevilleCoady_GreenNEW+MCS_BANNER_WEB


18 March, 6:30pm
Sonata for Piano, 4-Hands (2013)
AnNo Duo (Antra and Normunds Viksne)
Fortduofest, Siauliai (Lithuania)
AnNo_Duo-2022AnNo_Duo


14 May, 8pm
Symphony No.5 – Brought to Light (2022)
text by Ross Baglin
PREMIERE PERFORMANCE
Cantori New York, Mark Shapiro
Church of the Holy Apostles, New York, NY
alongside works by Hailstork
MarkShapiroCNYNy_churchCantori+rgb


15 May, 2pm
Symphony No.5 – Brought to Light (2022)
text by Ross Baglin
Cantori New York, Mark Shapiro
Church of the Holy Apostles, New York, NY
alongside works by Hailstork
MarkShapiroCNYNy_churchCantori+rgb


15 May, 2pm
The Rotation of the Earth (2017)
Steel City Strings, Kyle Little
Burrawang School of Arts, NSW
alongside works by Richter, Stanhope, Gifford, Barton + Sculthorpe
Steel-City-StringsSSS
also on 21 May (7:30pm, Wollongong Town Hall)
+ 22 May (2pm, Berry School of Arts)


15 May, 5pm
Sonata for Oboe and Piano (2015)
Jasper Ly (oboe) + Peter Dumsday (piano)
45 Downstairs, Melbourne
alongside works by Vincent, Chan, Dumsday, McIntyre + Jenkins–Wing
Jasper-Ly-Hero-Image_640download


21 May, 8pm
Easter Island (2008)
The Australia Ensemble
Sir John Clancy Auditorium, UNSW, Sydney
alongside works by Beethoven, Glanville-Hicks and Brahms
Australia-Enselmble-2021-768x4904070-Educational-ClancyAuditorium-LahznimmoArchitects-BrettBoardman-00.1588724820.7127


29 May, 11am
Noyz in th’ ‘hood II (1997)
Heytens - Van Bever duo
Chapel, Hollands college Leuven, Belgium
alongside works by Veldhuis, Bennett, Caird + Scott
10495179


5 June, 1:30pm
Organised Lounge (2011)
MCM Percussion Ensemble, Brent Miller (dir.)
Kenneth Myer Auditorium, Ian Potter Southbank Centre
alongside works by Abbott, Varese, Xenaxis and Likhuta
The-Ian-Potter-Southbank-Centre-–-Kenneth-Myer-Auditorium-photo-by-Trevor-MeinBrent+Miller+conducting+bio


5 June, 2:30pm
The Rotation of the Earth (2017)
Hobart Chamber Orchestra, Emma McGrath
The Farrell Centre, The Friends School, North Hobart
alongside works by Hopkins, Stanhope, Temkin, Pierren + Haydn
HCO-elementsHCO


30 June, 8pm
Terraforming (2020)
PREMIERE PERFORMANCE
Ricardo Cavalhoso (tuba), Ida Mo (piano)
Blekinge International Brass Academy
Amiralitetskyrkan, Karlskrona, Sweden
Cavalhoso3f441dc2-b8b6-40d3-8bde-4747c7647746


4 July, 6pm
Sonata for Alto Saxophone and Piano (2002)
Duo Eclettico
Primrose Potter Salon, Melbourne Recital Centre
alongside works by Poole and Trewartha
DEMRC


9 July, 2pm
The Night that the Museum Burned (2022)
text by Ross Baglin
PREMIERE PERFORMANCE
Sydney Philharmonia Chamber Singers, Brett Weymark
St. Andrews Church, Sydney
alongside works by Vasks and Lopes
DC5662_4490a_SPC_Ch.-Choir_┬®Keith-SaundersDC6081_20551_Brett-Weymark_foto-Keith-Saunders-819x1024St_Andrews_facade


16 July, 8pm
Sonata for Trombone and Piano (2015)
Kit Millais (trombone), Louis Nicoll (piano)
Tempo Rubato, Brunswick
alongside works by Kouvaras, Thompson and Hogberg
downloaddownload-1


25 July, 9pm
Terraforming (2020)
Ricardo Cavalhoso (tuba)
Gravíssimo! 12th International Low Brass Festival
Alcobaça Monastery, Portugal
CavalhosoGravissimo


26 July, 10:30pm
(carry me) across the water (2020)
PREMIERE PERFORMANCE
Amy Dickson (soprano saxophone)
Solo Sessions
All Saints Church, Hereford, UK
alongside works by MacMillan, Edwards, Beaugeais, Moody, Young and Hindson
Amy-Dickson-Solo-Sessions_e5b25346603abd5fcd66e70d698fe8643_choirs


5 August, 6pm
Sonata for Organ – Transport Abandoned (2019)
PREMIERE PERFORMANCE
Thomas Grubb (organ)
St. Patricks Cathedral, Melbourne
alongside works by Buxtehude, Froberger, Bach, Mendelssohn and Andrew Newcombe
Thomas_Grubb-smStPats-organ
trans_01-thmtrans_02-thmtrans_03-thmtrans_04-thmtrans_05-thm


16 August, 7:30pm
Sonata for Alto Saxophone and Piano (2002)
Duo Eclettico
Hanson Dyer Hall, Ian Potter Southbank Centre
alongside works by Poole and Trewartha
Duo-EHDH


24 September, 5pm
The Lake and the Hinterland (1999)
Scarborough Variations (2008)
Darcy Gilkerson (cello), Ian Mercado (piano)
St. Stephen’s Anglican Church, Richmond
alongside works by Boulanger and Rachmaninoff
9l6KluJ9fRZTm+ZWDwUFfqLQWq4=d5f4eb37-ee85-4f93-bd1d-21e832dc1e4e


9 October, 3pm
Three Songs of Sleep (1998)
Alexandra Mathew (mezzo soprano), Hugh Fullarton (piano)
All Saints Church, East St.Kilda
alongside works by Glanville-Hicks, Anderson, Crosthwaite, Edwardes and more
A-Mathewr0_0_3263_4901_w1200_h678_fmax


20+22 October, 2:30pm
Sonata for Harp – The Bamboo Forest (2020)
Melina van Leeuwen (harp)
St. Andrew’s Anglican Church, Westbury (TAS)
alongside works by Cars, Hovhaness, Draeger, Fauré and Piazzolla
van-Leeuwen-Melina-Harp-scaled
header-image-2020logo-2022


20+22 October, 2:30pm
New Roads, Old Destinations II (1997)
Ensemble Francaix
Australian Digital Concert Hall
The Athenaeum Theatre
alongside works by Hadley, Brown, Bartok and Mozart
Ensemble_FrancaixADCHlogo_footer-1